3D modelovanie a neinvazívne zákroky: pozrite si video

# Zákroky
3D modelovanie invazívne zákroky neinvazívne zákroky

V dnešnej dobe podliehajú či už ženy, ale aj muži veľkému tlaku na ich fyzický ,,zovňajšok“. Krásne plné poprsie, vyhladená tvár bez vrások, menší subtílny nos a tak ďalej. Všetky tieto ,,ideály krásy“  viedli za posledné roky k nárastu plastických chirurgií. Nie však všetci pacienti sú stotožnení s priveľkým zásahom do ich tela či podstúpením narkózy, preto vyhľadávajú aj menej ,,invazívne“ kozmetické procedúry. Či už sa rozhodnete pre invazívny alebo neinvazívny postup, je potrebné mať realistické očakávania a dať si poradiť od toho ,,najpovolanejšieho“ v tomto obore – od plastického chirurga.

Invazívne zákroky

Obidva prístupy majú rovnaký cieľ: zlepšenie fyzického vzhľadu človeka. Invazívne zákroky sa vzťahujú na akýkoľvek typ chirurgického zákroku, ktorý vyžaduje rezy do kože. Tieto postupy sa zvyčajne vykonávajú v celkovej anestézii. Zahŕňajú dlhšiu dobu zotavovania, ktoré môže trvať týždne alebo aj mesiace. Pacient treba pripraviť aj na možné komplikácie, k nim patria napríklad infekcie, zjazvenie a nežiaduce reakcie na anestéziu, ako aj na väčšiu finančnú investíciu do seba.

Medzi najpopulárnejšie zákroky tohto typu patrí určite augmentácia, ďalej aj liposukcia, facelifting či rhinoplastika.

Neinvazívne zákroky

Neinvazívne zákroky sa vzťahujú na akýkoľvek typ úpravy, ktorá nevyžaduje chirurgický zákrok alebo rezy do kože. Tieto postupy pomáhajú zlepšiť starnúcu pokožku a iné bežné kozmetické problémy bez potreby dlhého času na zotavenie. Neinvazívne postupy je možné vykonávať len s lokálnou anestéziou alebo bez anestézie. Majú nižšie riziko komplikáciísú cenovo dostupnejšie. Často sa dajú vykonať počas jednej návštevy v ambulancii plastického chirurga.

Najväčší ,,boom“ z neinvazívneho ,,prostredia“ aktuálne zažíva použitie botox-u, kyseliny hyalurónovej, známe sú aj rôzne iné dermálne výplne, laserové ošetrenie či kontúrovanie tváre.

 ,,Zázraky na počkanie“ aj bez väčších zásahov?

Neinvazívne kozmetické procedúry môžu často dosiahnuť podobné výsledky ako invazívne operácie v závislosti od cieľov a očakávaní jednotlivca. Napríklad ako alternatívu k faceliftingu, mnoho žien radšej podstúpi injekčné ošetrenia rôznymi výplňami, ktoré navrátia tvári mladistvejší vzhľad, vyplnia oblasti so strateným objemom, redukujú vrásky a jemné linky.

Pre pacientov, ktorí chcú prirodzenejší vzhľad, môže dnešná estetická chirurgia priniesť  aj v rámci invazívnych procedúr ,,kompromisy“. O možnostiach je vhodné sa porozprávať so skúseným plastickým chirurgom.

3D modelovanie

3D modelovanie v plastickej chirurgii je v súčasnosti veľmi vyhľadávané. Umožňuje vizualizovať možné výsledky chirurgických zákrokov pred ich vykonaním. Táto technológia kombinuje lekárske zobrazovacie techniky, ako sú CT alebo MRI skeny s 3D softvérom, aby vytvorila presné modely častí tela pacienta. ,,Do budúcna to má veľký potenciál. Stále však treba mať na pamäti, že ľudské telo nie je socha. Správa trochu inak, aj v čase. Aj keď my niečo vymodelujeme presne podľa vizualizácie, o pár týždňov to môže vyzerať inak, o pár mesiacov ešte úplne inak. Na druhej strane 3D vizualizácia vo veľkej miere vie urýchliť celý ten proces rozhodovania podľa toho ako vníma pacient svoje telo a ako to reálne vyzerá na ľuďoch. Často sú klientky viazané na fotky nejakých modeliek, ktoré nie sú reálne splniteľné v ich prípade. Preto vďaka 3D konzultácii im vieme ukázať prečo to na nich v ich prípade nebude vyzerať úplne dobre.“

Hlavné aspekty 3D modelovania

3D modelovanie umožňuje chirurgovi vytvoriť presné modely pacientových častí tela, čo mu pomáha pri plánovaní a personalizácii chirurgických zákrokov. Chirurg môže presne vidieť, kde a ako urobiť rezy, či ako bude výsledok vyzerať. Pacienti môžu vidieť, ako budú vyzerať po zákroku, čo im umožňuje lepšie porozumieť možným výsledkom a urobiť informované rozhodnutie. To znižuje mieru neistoty a zlepšuje komunikáciu medzi pacientom a chirurgom.

Predoperačné plánovanie

3D modely môžu byť použité na presné plánovanie operácií, čo minimalizuje riziko komplikácií a skráti čas strávený na operačnom stole. Chirurgovia môžu pomocou 3D modelovania testovať rôzne prístupy a techniky pred samotným zákrokom.

Použitie pri rekonštrukciách

V prípade rekonštrukčnej chirurgie, napríklad po úrazoch alebo onkologických zákrokoch, 3D modelovanie môže pomôcť pri vytváraní presných implantátov alebo iných rekonštrukčných

Vďaka týmto možnostiam 3D modelovanie zvyšuje presnosť chirurgických zákrokov, zlepšuje spokojnosť pacientov a prispieva k celkovému zlepšeniu výsledkov v plastickej chirurgii.

Všetky článkyPrvá konzultáciaZákroky

Zdielať článok:

Facebook Twitter E-mail
Menu