Ako môže rhinoplastika zmeniť život pacienta?

# Zákroky
rhinoplastika

Rhinoplastika, často nazývaná aj ako plastika nosa, je chirurgický zákrok, ktorý umožňuje korekciu a úpravu nosa nielen z estetických, ale aj z funkčných dôvodov. Ide o jeden z populárnych zákrokov vykonávaných v rámci plastickej chirurgie, ktorý ponúka pacientom možnosť zmeniť tvar, veľkosť a proporcie nosa. Vďaka tomu môže mať výrazný vplyv aj na ich sebavedomie a celkovú kvalitu života.

Treba mať na pamäti, že rhinoplastika nie je len tak hocijaký kozmetický zákrok. Ide o komplikovanú operáciu, ktorú zastrešuje estetická chirurgia, a ktorej neprofesionálne vykonanie môže pacientovi spôsobiť viac škody ako úžitku. Prvým a najdôležitejším krokom za vysnívaným nosom je preto výber skúseného plastického chirurga, ktorý vás celým procesom rhinoplastiky prevedie svojim profesionálnym prístupom.

Čo je rhinoplastika?

Rhinoplastika je zložitý chirurgický zákrok, ktorého cieľom je zmeniť tvar či celkový vzhľad nosa. Poznáme otvorenú, zatvorenú, štrukturálnu a prezervačnú operáciu nosa, pričom sa pri nich využívajú permanentné výplne, štepy ap. Zákroky sa vykonávajú za použitia anestézie a vyžadujú si prítomnosť skúseného plastického chirurga. Práve skúsený chirurg je ten, ktorý by mal ovládať všetky techniky a “ušiť” tú správnu na mieru pacienta.

Pre koho je rhinoplastika určená?

Dôvodov, prečo sa pacienti rozhodnú absolvovať rhinoplastiku, môže byť hneď niekoľko. Vo všeobecnosti by sme ich však mohli rozdeliť na dôvody estetické a zdravotné. Z estetického hľadiska je rhinoplastika vyhľadávaná najmä kvôli rôznym nedokonalostiam – najčastejšie ide o asymetriu nosa, príliš veľkú alebo naopak malú nosnú špičku, prítomnosť hrboľov v oblasti nosa či o skrivený nos. Vo všetkých prípadoch ide o nedostatky, ktoré sú síce kozmetické, no môžu viesť k poklesu sebavedomia či k nepríjemným pocitom z vlastného zovňajška.

Okrem estetických problémov sa však často stretávame aj s funkčnými problémami, ktoré môžu ohrozovať život pacienta a obmedzovať jeho každodenné fungovanie. V takomto prípade ide najmä o ťažkosti s dýchaním, ktoré spôsobuje odchýlka nosovej priehradky, či o rôzne iné štrukturálne anomálie. Plastická chirurgia však už dnes dokáže všetky tieto problémy vyriešiť a vylepšiť tak nielen vzhľad, ale aj celkovú funkciu nosa.

Psychologické aspekty rhinoplastiky

Estetické či funkčné poruchy nosa môžu byť u mnohých pacientov zdrojom nízkeho sebavedomia. Riešením týchto problémov môže byť práve rhinoplastika, po absolvovaní ktorej čaká pacientov nový, súmerný nos vyvažujúci celkovú symetriu tváre. S nadobudnutím nového vzhľadu sa pacienti neraz cítia sebavedomejšie a spokojnejšie. To sa môže pozitívne odraziť aj na ich osobnom živote, prístupe k práci, vzťahom a tiež v rámci udržiavania sociálnej interakcie.

Pravdou je, že mnohí pacienti sa rozhodnú podstúpiť tento zákrok až keď sa u nich začínajú prejavovať príznaky psychického stresu a úzkostí. Ak sú tieto stavy spojené s nespokojnosťou so vzhľadom nosa, je čas poskytnúť im psychickú pohodu zmenou výzoru. Práve vďaka sa môžu cítiť slobodnejší a menej zaťažení svojimi vnútornými komplexmi.

Buďte realista a vsaďte na dobrého plastického chirurga

Napriek mimoriadnemu pokroku v oblasti plastickej chirurgie je však dobré mať na pamäti, že ani rhinoplastika nie je riešením všetkých problémov. Rozhodne sa preto oplatí mať realistické očakávania a najmä diskutovať o možnostiach a vašich očakávaniach s naozaj skúseným a kvalifikovaným plastickým chirurgom. Iba dobrý plastický chirurg totiž dokáže porozumieť vašim individuálnym potrebám a najmä navrhnúť postup, ktorý vám bude šitý na mieru.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Pred zákrokom je nevyhnutné absolvovať konzultáciu s plastickým chirurgom. Počas nej chirurg zhodnotí stav vášho nosa, vypočuje si vaše obavy a očakávania. Na základe toho vám navrhne vhodné riešenie. V tejto fáze je možné využiť inovácie a za pomoci nich pripraviť počítačovú simuláciu. Umožní vám vidieť predpokladané výsledky zákroku.

Priebeh zákroku

Po úvodnej fáze nasleduje samotná plastika nosa. Plastický chirurg upraví tvar nosa podľa dvojitej expozície aktuálnej fotografie a ideálneho stavu. Predmetom zákroku pritom môže byť zmena veľkosti nosa, úprava nosného hrboľa, korekcia asymetrie nosa či korekcia špičky nosa. Cieľom je dosiahnuť vyvážený a prirodzený vzhľad, ktorý bude presne zodpovedať vašim očakávaniam.

Rekonvalescencia

Po absolvovaní rhinoplastiky nasleduje obdobie hojenia. Pre dosiahnutie želaného výsledku je veľmi dôležité. Hneď po zákroku môžu byť nos a okolité tkanivá opuchnuté a podliate krvou. Je normálne, že trvá aj niekoľko týždňov, kým opuch a modriny ustúpia. Pri šetrnom prístupe sú modriny zvyčajne preč 5 až 10 dní. Opuch pretrváva dlhšie, čo závisí od rozsahu výkonu, techniky, šetrnosti a individuálnej kvality tkanív klienta.

Ešte pred podstúpením zákroku vám váš plastický chirurg poskytne všetky informácie o tom, ako sa o nos a jeho okolie starať. Nemusíte sa báť, žeby ste urobili niečo, čo by váš želaný výsledok ohrozilo.

Rhinoplastika je chirurgický zákrok, ktorý môže zmeniť život pacienta. Okrem krajšieho vzhľadu pozitívne ovplyvňujúceho aj sebavedomie pacienta, môže rhinoplastika vyriešiť niektoré funkčné problémy s nosom. To môže pozitívne vplývať na celkovú kvalitu života. Je však dôležité mať reálne očakávania. Zverte sa do rúk skúseného plastického chirurga. Zákrok je takmer bezbolestný, ojedinele sa vyskytuje 1 až 2-dňová bolesť hlavy. Rhinoplastika by mala byť vykonávaná výhradne v rukách kvalifikovaného odborníka, ktorý vás ešte pred zákrokom upozorní na všetky možné riziká. Dôkladne vám vysvetlí aj starostlivosť o nos a jeho okolie po absolvovaní zákroku.

Všetky článkyPrvá konzultáciaZákroky

Zdielať článok:

Facebook Twitter E-mail
Menu