Hybridná augmentácia prsníkov: zväčšovanie pŕs vlastným tukom

# Zákroky
hybridná augmentácia

Aký je jeden z najpopulárnejších invazívnych zákrokov v rámci plastickej chirurgie? Tušíte správne – je to zväčšenie (augmentácia) prsníkov. Pre niekoho jasná voľba, pre iného umelý ,,guľovitý“ vzhľad poprsia. Estetická medicína sa za posledné roky dosť vyvinula a myslí aj na prirodzenosť. Hybridná (kompozitná) augmentácia vám dokáže spojiť výhody použitia implantátu a dotvarovať pekné prirodzené prsia pomocou vlastného tuku.

Väčšie prsia a zároveň chudšie krivky

Hybridná augmentácia je významným pokrokom v tradičnom postupe zväčšenia pŕs, pretože kombinuje použitie prsných implantátov a ,,zozbieraného“ telesného tuku získaného liposukciou. Táto chirurgická technika – zväčšovanie pŕs vlastným tukom – sa používa nielen na zväčšenie veľkosti prsníkov, ale hlavne na zlepšenie celkového tvaru a symetrie prsníkov. Laicky povedané – tuk ,,obalí“ implantát a ,,skryje“ ho v prsnom tkanive lepšie, čím prsia dostanú veľmi pekný, prirodzený tvar. Implantát môže byť o niečo menší, čo má význam pre dlhodobý výsledok ,menej komplikácii súvisiacich s implantátom, jeho váhou a uložením. Odsatím tuku získate možnosť aplikovať ho okrem pŕs do oblastí, kde je to žiaduce (tvár, vrásky, kontúrovanie kriviek tela). To znie celkom férovo, čo myslíte?

Kto je vhodný kandidát na takúto operáciu? Maminky aj iní záujemci spozornite!

  • Pacientky, ktoré si želajú zväčšiť veľkosť prsníkov alebo obnoviť ich symetriu a sú za prirodzenejší vzhľad

Kombinácia prsných implantátov s tukovým prenosom umožňuje presnejšie tvarovanie  pŕs, rieši problém ako priveľká medzera medzi prsníkmi, asymetria, neprirodzené prechody kriviek alebo tzv. tuberóznych pŕs kedy je žľaza tvrdá a neforemná.

  • Hybridná augmentácia má zmysel len u tých, ktoré majú menšie prsia, dobrú elastickú kožu a žiadny alebo minimálny pokles prsníkov.
  • Je vítané, keď má pacientka dostatočné zásoby tuku na odber, potom je zväčšenie pŕs tukom jednoduchšie.
  • Pacientky by sa mali zdržať fajčenia najmenej štyri týždne pred a po operácii, aby sa znížilo riziko komplikácií a zlepšilo prežívanie tuku..
  • Hybridné zväčšenie pŕs sa neodporúča ženám, ktoré majú veľké zmeny kvality kože a žľazy, väčší pokles. V týchto prípadoch je najčastejšie potrebné vykonať spolu s augmentáciou implantátom aj lifting tkanív prsníka, tzv. mastopexia.

Rovnako sa neodporúča aj u tehotných, dojčiacic, u tých, ktoré nemajú dostatok tuku na prenos alebo sú mladšie ako 18 rokov.

Objednajte sa na konzultáciu s plastickým chirurgom. 

Pre koho je vhodnejšia hybridná augmentácia oproti klasickej?

  • Prsné implantáty môžu byť vložené pod prsnú žľazu alebo pod väzivový obal prsného svalu aj u pacientiek, ktoré majú tenké prsné tkanivo. Takéto ,,subgladuárne alebo subfasciálne“ uloženie znamená zníženú bolesť po operácii a rýchlejšie zotavenie.
  • Prenos tuku do prsníka zakryje problematické miesta, kde by obrysy imlantátu mohli byť badateľné a zároveň dotvaruje prsník aj bez použitia veľkých implantátov. To je obzvlášť zaujímavé pre chudé ženy s malými prsiami.
  • Takáto operácia zväčšenia pŕs tiež vytvára prsia, ktoré sú vďaka prenesenému tuku a možnosti použitia poddajnejších a mäkších implantátov prirodzené na pohľad aj dotyk. Znižuje sa riziko vzniku niektorých deformácií prsníka, ktoré môžu vzniknúť neskôr po operácii. Okrem toho tento postup umožňuje chirurgom vytvoriť prirodzený vzhľad ,,slzy“ (aj ženám s okrúhlymi implantátmi) pri tvarovaní prsníka.

Postup a rekonvalescencia pri tomto druhu operácie? Nič čo by ste nezvládli

Zákrok prebieha v celkovej anestézii. Plastický chirurg začína maličkým rezom, zvyčajne pod záhybom prsníka. Potom sa prsné implantáty vložia a umiestnia nad prsný sval, zvyčajne implantačným vakom,  tak aby nedošlo ku kontaminácii implantátu kožou. Po vykonaní liposukcie (zvyčajne na stehnách, bruchu alebo chrbte) chirurg aplikuje zozbieraný tuk pod kožu prsníka cez malé 2-milimetrové vstupy do oblastí podľa predošlého plánovania.

Po operácii sa môžete do 1-2 týždňov vrátiť k ľahkým aktivitám, ako je chôdza či strečing. Do týždňa sa zahojí aj miesto odsatia tuku. Čo sa týka návratu do práce a šoférovania, je vhodné počkať aspoň 2 týždne, kým opuch ustúpi do akceptovateľnej miery. Väčšina pacientov je schopná obnoviť svoju bežnú dennú rutinu, vrátane úplného fyzického zaťaženia či cvičenia do ôsmich týždňov po zákroku.

Buďte realistky a oboznámte sa aj s možnými komplikáciami

Ako každý estetický zákrok, aj tento nesie so sebou určitý stupeň rizika. Nežiaduce účinky sú veľmi zriedkavé, ale možné. Ide o všeobecné  komplikácie spojené s každým použitím implantátov (ruptúra, infekcia…) a navyše riziká liposukcie môžu so sebou priniesť mierne ochabnutie pokožky v mieste odsatia, ako aj mierne  nerovnosti povrchu. Na druhej strane  je ale potrebné poznamenať, že riziká niektorých tradičných augmentácií táto technika znižuje na minimum. Z tých najpodstatnejších sa jedná hlavne o riziko vzniku kapsulárnych kontraktúr, bolestivých prsníkov a pod.

Cieľom hybridnej procedúry zväčšenia pŕs je okamžité a trvalé zlepšenie vzhľadu pŕs. Výsledky by mali byť konečné do šiestich mesiacov. Cena býva vyššia ako pri zväčšovaní prsníkov len implantátmi. Spočiatku sa môžu prsia zdať preplnené, aby sa kompenzovalo prirodzené spätné vstrebávanie tuku. Výsledky môže ovplyvniť tehotenstvo alebo výrazné priberanie či chudnutie. Pre viac informácií sa neváhajte objednať do ambulancie plastickej chirurgie. Po konzultácii možno zistíte, že toto je tá správna cesta, ako získať svoje ,,vysnívané“ prsia.

Ak Vás tento zákrok zaujal, objednajte sa na svoju prvú konzultáciu. 

Všetky článkyPrvá konzultáciaZákroky

Zdielať článok:

Facebook Twitter E-mail
Menu