Aké plastické operácie sú najpopulárnejšie?

# Prvá konzultácia

Plastická chirurgia zahŕňa rôzne chirurgické a nechirurgické postupy, ktoré majú za cieľ zlepšiť vzhľad a funkciu určitých častí tela. Vplyv plastických operácií na dnešné trendy vzhľadu môže byť výrazný a závisí od viacerých faktorov, vrátane kultúrnych, spoločenských a mediálnych. Niektoré trendy v oblasti plastických operácií môžu vznikať v dôsledku meniacich sa názorov na krásu, sebaobraz a postavenie v spoločnosti.

Plastické operácie vo svete

Štatistiky plastických operácií sa môžu líšiť v závislosti od regiónu, kultúry a času. V Spojených štátoch amerických podľa American Society of Plastic Surgeons (ASPS) patrili v roku 2020  medzi najbežnejšie plastické operácie zväčšenie prsníkov, liposukcia, rhinoplastika, omladenie tváre (facelift), blefaroplastika (operácia viečok). V Európe sa populárne plastické operácie líšia podľa krajiny, ale niektoré bežné zákroky zahŕňajú zväčšenie prsníkov, liposukciu a facelift. V krajinách Ázie, ako Južná Kórea a Čína, je populárna westernizácia, čiže procedúry na úpravu tvaru tváre, ako sú očné viečka alebo operácie nosa na “euroamerickejší” vzhľad. Brazília je známa pre svoj výrazný kult krásy a plastické operácie sú tu bežné. Obľúbené zákroky zahŕňajú liposukciu, zväčšenie prsníkov a brazílske pozadie. V rámci celosvetových trendov nechirurgické procedúry, ako napríklad aplikácia botoxu a výpln, sú stále populárnejšie, pretože ponúkajú rýchlejšie a menej invazívne možnosti zlepšenia vzhľadu.

Možnosti plastickej chirurgie

Vplyv plastických operácií na dnešné trendy vzhľadu môže byť výrazný a závisí od viacerých faktorov, vrátane kultúrnych, spoločenských a aktuálne predovšetkým mediálnych vplyvov. Niektoré trendy v oblasti plastických operácií môžu vznikať v dôsledku meniacich sa názorov na krásu, sebaobraz a postavenie v spoločnosti. Medzi najčastejšie zákroky v oblasti plastickej chirurgie patria:

Augmentácia prsníkov (zväčšenie prsníkov)

Augmentácia prsníkov je chirurgický zákrok, pri ktorom sa do prsníka vkladajú implantáty a/alebo sa využíva vlastný tuk pacientky s cieľom zväčšiť objem prsníkov alebo ich zlepšiť tvar. Tento zákrok sa často vykonáva z estetických dôvodov, ale môže byť aj súčasťou rekonštrukčnej chirurgie prsníkov po mastektómii.

Typy implantátov

  • Implantáty plnené fyziologickým roztokom: Umožňujú chirurgovi prispôsobiť objem.
  • Silikónové implantáty: Plnené silikónovým gélovým materiálom. Sú populárne kvôli ich prirodzenému vzhľadu a pocitu.
  • Hybridná augmentácia.

Typy prístupov:

  • Pod sval: implantáty sa umiestňujú pod hrudný sval.
  • Pod žľazu: implantáty sú umiestnené nad hrudným svalom, ale pod prsnou žľazou.
  • Pod fasciu (väzivový obal) svalu: ide prakticky o umiestnenie pod žľazu, rozdiel spočíva v preparácii jemnej väzivovej vrstvy, ktorá mierne napomáha stabilizovať umiestnenie implantátu.

Pacientky majú po zákroku obvykle obdobie obmedzenej aktivity a nariadený odpočinok. Opuch a modriny pri tomto zákroku sú bežné a môžu trvať niekoľko týždňov, všetko ale závisí od umiestnenia implantátov, operačnej techniky a precíznosti chirurga. Ako pri každej chirurgickej procedúre, aj augmentácia prsníkov má svoje riziká a komplikácie, vrátane možnosti infekcie, krvácania alebo reakcie na implantáty. Dlhodobé výsledky závisia od rôznych faktorov, vrátane typu implantátov, chirurgického postupu a individuálnych genetických faktorov. Všetky tieto faktory zároveň ovplyvňujú či implantáty v budúcnosti budú alebo nebudú po čase vyžadovať výmenu.

Liposukcia (odstránenie tuku)

Liposukcia je chirurgický zákrok, ktorý sa používa na odstránenie nadbytočného tuku z určitých oblastí tela. Tento postup sa často vykonáva za účelom formovania tela a dosiahnutia príťažlivejších kriviek. Liposukcia nie je metódou na chudnutie, ale možnosťou odstránenia lokálnych tukových depozitov, ktoré sa nedajú odstrániť cvičením a diétou.

Rhinoplastika (plastika nosa)

Pri rhinoplastike ide o chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva s cieľom zlepšiť vzhľad alebo funkciu nosa. Táto operácia môže zahŕňať rôzne úpravy, vrátane zmeny veľkosti nosa, odstránenie hrbolu, šírky nosa, tvaru špičky nosa a úpravy nosových dierok. Rhinoplastika môže byť vykonaná z estetických alebo funkčných dôvodov. Výsledky rhinoplastiky sa môžu plne prejaviť až po niekoľkých mesiacoch, keď opuch a modriny úplne odznejú.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MUDr. Ján Mráz (@doktor_mraz)

Facelift („zdvihnutie“ tváre)

Ide o lifting je chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva s cieľom odstrániť známky starnutia z tváre a krku. Tento postup môže zahŕňať rôzne úpravy, vrátane elevácie a “navrátenia” pôvodnej pozície tkanív tváre. Facelift sa často kombinuje s ďalšími chirurgickými alebo nechirurgickými postupmi na dosiahnutie omladnutého vzhľadu. Tak aby sa dosiahol čo najlepší výsledok omladenia bez neprirodzeného vzhľadu.

Medzi ďalšie vyhľadávané typy plastických operácií patria blefaroplastika (operácia viečok), botox a výplne (injekcie), abdominoplastika (operácia brušnej steny), otoplastika (operácia uší), labioplastika, genitálne úpravy.

Je dôležité mať na pamäti, že trendy v oblasti plastických operácií by nemali byť jediným dôvodom pre ich podstúpenie. Osobná spokojnosť a realistické očakávania by mali byť kľúčovými faktormi pri rozhodovaní sa pre tieto zákroky. Pred každou plastickou operáciou je dôležitá konzultácia s kvalifikovaným plastickým chirurgom a získanie informácie o rizikách a výhodách konkrétnej procedúry.

Všetky článkyPrvá konzultáciaZákroky

Zdielať článok:

Facebook Twitter E-mail
Menu